" پایان تاریخ "

استان گیلان

" پایان تاریخ "

در سال ۱۹۸۹ م و در هنگامه فروپاشی بلوک شرق کمونیستی - سوسیالیستی و پیروزی بلوک غرب کاپیتالیستی فرانسیس فوکویاما در مقاله ای عربده مستانه سرداد و مدل لیبرال سرمایه داری از حکومت و زندگی را پایان تاریخ معرفی کرد.

در سال ۱۹۸۹ م و در هنگامه فروپاشی بلوک شرق کمونیستی - سوسیالیستی و پیروزی بلوک غرب کاپیتالیستی فرانسیس فوکویاما در مقاله ای عربده مستانه سرداد و مدل  لیبرال سرمایه داری از حکومت و زندگی را پایان تاریخ معرفی کرد.  فوکویاما با استناد به سخنان مارکس و هگل که می گویند تکامل بشر بی نهایت نیست، این اصل را مطرح می کند که وقتی بشر به شکلی از جامعه برسد که عمیق ترین و بنیادی ترین آرزوهایش را سیراب کند، تاریخ باید پایان پذیرد. وی لیبرال دموکراسی آمریکا را به عنوان بهترین نظام سیاسی معرفی می کند که جایگزینی برایش وجود ندارد.

بنابراین به اعتقاد فوکویاما، نظام سرمایه داری آمریکا بهترین نظام ممکن در جهان است، با آن تاریخ تمام می شود و همه کشورها باید بر آن گردن نهند و بر آن ملتزم شوند. . طی سه دهه گذشته عربده پایان تاریخ آمریکایی گوش همه را کر کرد، بجز خمینی کبیر که از ابتدا فریاد زد که  آمریکا شیطان بزرگ است. . و اینک  شبه روشنفکران وطنی که آن عربده را با پژواکی بلندتر تکرار می کردند، باز می توانند پایان تاریخ را هجی کنند اما اینبار  پایان تاریخ برای غربی ها را. . بنابراین  سرتان را پایین بیاندازید. .

حسین بهمنش

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.